• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
sâmbătă, 13 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sport

Bistrița învinge la Debrecen

Sălăjeanul de Sălăjeanul
15/09/2025
în Sport
2 min
0
Bistrița învinge la Debrecen
0
SHARE
22
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Gloria Bistrița a obținut un succes în Liga Campionilor. Gloria Bistrița a câștigat meciul disputant la Debrecen, cu scorul de 34-33, după ce a fost condusă și cu 5 goluri în prima repriză.

Gloria Bistrița a jucat în Ungaria, la Debrecen, în etapa a doua din Liga Campionilor. Meciul a fost unul dramatic, cu răsturnări de situație și dramatism până la ultimul fluier. Lorena Ostase a marcat golul victoriei, de la mijlocul terenului, în ultima secundă, Bistrița câștigând meciul cu 34-33, după ce a fost condusă și cu 5 goluri în prima repriză.

Echipa din Debrecen a început mai bine partida și a reușit să aibă un avantaj de 4 goluri, în minutul 11. Alicia Toublanc a fost într-o formă foarte bună, devenind marcatoarea principală a maghiarelor.

Elevele lui Carlos Viver au reușit să revină în joc, în ultimele minute ale primei reprize și au intrat la cabine la egalitate, 15-15.

În startul reprizei a doua, bistrițencele s-au desprins și la +3 goluri pe tabelă, dar nici gazdele nu au renunțat ușor. Au simțit unele slăbiciuni și au apăsat pedala de accelerație pe final de meci, ultimele minute fiind absolut dramatice pe parchetul sălii din Ungaria.

Gloria s-a văzut egalată și din nou condusă, dar până la urmă golul victoriei a venit din brațul lui Ostase, de la centrul terenului, la ultima fază.

Renata Arruda a prins și ea o zi absolut fabuloasă în poartă, iar meciul s-a terminat cu succesul la limită al româncelor, 34-33, care leagă două victorii la rând în cea mai prestigioasă competiție intercluburi de pe continent.

În minutul 58, Delgado s-a accidentat grav la genunchiul stâng, după o împingere a adversarei Thorleifsdottier, care a faultat dur tot meciul, însă fără a primi măcar o penalizare de 2 minute.

Echipa antrenată de Carlos Viver face parte din grupa A, alături de Gyor, Esbjerg, Metz, Buducnost, Dortmund, Storhamar și DVSC Schaeffler.

În etapa inaugurală din grupa A, Gloria a învins campioana Norvegiei, Storhamar Handball Elite, scor 29-26, astfel că are 4 puncte în clasament.

Liga Campionilor intră în pauză două săptămâni, interval în care se reunesc echipele naţionale, România urmând a juca două meciuri amicale cu campioana mondială Franţa, la Oradea.

În etapa a III-a, Gloria Bistriţa va juca pe teren propriu, cu Metz Handball, în 28 septembrie.

Etichete: 28 septembrie29-26accidentareAlicia Toublancamicaleavantajavantaj +3bistrițencelebuducnostcampioana NorvegieiCarlos Viverclasamentcompetiţie intercluburidebrecenDelgadoDortmunddouă victoriidramaticedramatismDVSC Schaefflerechipe naționaleegalitateEsbjergetapa a III-afaultfrantaGazdelegenunchigloria bistritagol decisivgrupa aGyorliga campionilorLorena OstaseMetzMetz Handballoradeapatru punctepauzăpenalizarepoartăRenata Arrudareprizărevenireromaniascor 34-33StorhamarStorhamar Handball Elitesuccesteren propriuThorleifsdottierultimă secundăvictorie
Știrea anterioară

Primul film premiat la Oscar a scris istorie

Ştirea următoare

CSM București a învins Ferencvaros

Ştiri asemănătoare

Simona Halep, meci de retragere istoric la Cluj
Sport

Simona Halep, meci de retragere istoric la Cluj

de Sălăjeanul
10/06/2026
0

Cea mai mare jucătoare de tenis din istoria României, Simona Halep, își ia rămas-bun de la fani în cadrul unui...

Citește mai mult
Lovitură financiară pentru Istvan Kovacs la Mondial

Lovitură financiară pentru Istvan Kovacs la Mondial

10/06/2026
Dinamo transferă un nume important din voleiul European

Dinamo transferă un nume important din voleiul European

10/06/2026
CSM București, pe podiumul Europei la handbal

CSM București, pe podiumul Europei la handbal

10/06/2026
Crina Pintea, dorită înapoi la echipa națională

Crina Pintea, dorită înapoi la echipa națională

10/06/2026
Ştirea următoare
CSM București a învins Ferencvaros

CSM București a învins Ferencvaros

Dinamo a pierdut la Buzău

Dinamo a pierdut la Buzău

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.