Carantina va fi pentru minim 14 zile
Luni noaptea, la câteva ore după ce premierul Ludovic Orban a cerut autorităților din Sălaj carantinarea localităților cu incidență de peste 6 la mie, Prefectura Sălaj a anunţat demararea procedurilor în vederea plasării în carantină a municipiului Zalău şi a oraşelor Jibou şi Cehu Silvaniei. Astăzi, prefectul Virgil Țurcaș a declarat că procedura ar putea fi încheiată până miercuri.
„S-a inițiat procedura pentru carantinarea a trei orașe – Zalău, Jibou și Cehu Silvaniei – care au depășit incidența de 8 la mia de locuitori. Avem, însă, o procedură administrativă de parcurs, o analiză a DSP care s-a făcut și s-a transmis către Institutul Național de Sănătate Publică, după care Comitetul Județean pentru Situații de Urgență trebuie să emită un proiect de hotărâre care va transmis la Departamentul pentru Situații de Urgență, pentru ca apoi, comandantul acțiunii să emită un ordin. Acesta prevede carantinarea localităților respective, dar măsurile care se aplică vor trebui implementate printr-o hotărâre a CJSU. Procedura va fi una scurtă; eu cred că astăzi vom avea avizul INSP și posibil tot astăzi ordinul comandantului acțiunii, și probabil ultima hotarare, cu masurile care se impun, a CJSU va fi maine dimineață. În condiții normale, cam acesta va fi fluxul și asta va fi durata, dar populația acestor orașe trebuie să fie pregătită pentru aceste restricții care vor urma”, a explicat prefectul.
La intrările și ieșirile în și din cele trei orașe vor fi instituite filtre ale polițiștilor și jandarmilor, mai spune prefectul. Acesta a explicat că Zalăul, Jiboul și Cehu Silvaniei vor fi plasate în carantină pentru o perioadă de 14 zile, cu posibilitate de prelungire.
Dar focarul de coronavirus de la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă pentru Persoane Adulte cu Handicap Boghiş unde sunt pozitivi 9 angajați și 31 de asistați de ce nu apare nicaieri fiind depistați pozitiv încă de vineri?