CSM Constanța o înfruntă pe Sporting în ultimul meci din grupa H. O victorie o duce cu 4 puncte în grupele principale, însă a făcut deplasarea cu 3 jucători importanți lipsă.
CSM Constanța o înfruntă pe Sporting în ultimul meci din grupa H. Din păcate, elevii lui Buricea au făcut deplasarea cu 3 jucători importanți lipsă. Portarul constănțean are o contuzie puternică la umărul stâng și a fost cusut din cauza rănii suferite în contactul dur cu una dintre bare. Există temerea unei accidentări mai serioase, care i-ar fi pus în pericol prezența la Campionatul European cu naționala României. Până la urmă însă, din fericire, va absenta doar două-trei săptămâni. În locul său, Buricea l-a inclus în lotul pentru meciul cu Sporting pe tânărul portar Preda, de la echipa secundă. Vor mai lipsi Chikovani, cu o problemă la aductori, și Căbuț, accidentat de ceva vreme la mușchii inghinali. Cei trei nu au făcut deplasarea în Portugalia.
„Cu siguranță vom da tot ce putem”, a asigurat antrenorul. „Vom merge acolo să încercăm să facem un meci bun, să ne bucurăm de handbalul european, care este de un total alt nivel și acolo, după cum se poate observa, arbitrajul respectă jucătorii”, a încheiat Buricea.
Dinamoviștii se vor bate pentru accesul în grupele principale cu francezii de la Chambery Savoie. Fuchse Berlin conduce în clasament, cu 10 puncte, urmată de Dinamo, 6 puncte, Chambery Savoie Mont Blanc Handball, 4 puncte, RK Izvidac, 0 puncte. Primele două clasate se califică în grupele principale. Dinamo București se poate califica și cu o înfrângere la cel mult 6 goluri. În tur, s-au impus cu 28-21. Meciul este programat marți, 5 decembrie, de la 19:45.
CS Minaur Baia Mare s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, deși a fost învinsă de formația sârbă Dinamo Pancevo cu scorul de 29-25 (16-14), sâmbătă seara, în deplasare, în manșa secundă a turului al treilea. Vicecampioana României merge mai departe după ce în prima manșă câștigase la zece goluri, 33-23.
CSA Steaua București s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a învins formația austriacă HC Linz AG cu scorul de 31-30 (17-12), sâmbătă seara, în deplasare, în manșa secundă a turului al treilea. Steaua s-a impus și în prima manșă, cu 33-23. Tragerea la sorți pentru optimile EHF European Cup este programată marți, la Viena.