Municipiul Zalău și orașele Jibou și Cehu Silvaniei intră din noaptea de miercuri spre joi, în carantină pentru 14 zile, după ce rata de infectare a sărit de 8 la mia de locuitori. Intrarea și ieșirea din aceste localități se face doar în anumite condiții, prin filtre ale Ministerului Afacerilor Interne.
Pe durata celor 14 zile de carantină, este permisă intrarea și ieșirea în și din Zalău, Jibou și Cehu Silvaniei doar pentru următoarele situații stabilite de către membrii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență:
- a. transportul de marfă indiferent de natura acestuia, al materiilor prime și resurselor necesare desfășurării activităților economice în localitatea carantinată, precum și aprovizionarea populației;
- b. persoanele care nu locuiesc în zona carantinată, dar care desfășoară activități economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitare, veterinare, situațiilor de urgență, administrației publice locale, a asistenței și protecției sociale, judiciare, serviciilor de utilitate publică, agriculturii, alimentației publice, comunicațiilor și transporturilor;
- c. persoanele care locuiesc în zona carantinată și desfășoară activitatea profesională în afara zonei carantinate;
- d. persoanele care realizează activități agricole sau pentru comercializarea de produse agroalimentare;
- e. elevii care au domiciliul în zona carantinată și care urmează cursurile unor unități de învățământ din alte unități administrativ-teritoriale pentru care nu sunt dispuse măsuri de carantină zonală;
- f. deplasarea din alte motive justificate, precum îngrijirea / însoțirea copiilor / membrilor de familie, îngrijirea unei / unui rude / afin sau a unei persoane aflate în întreținere, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități, decesul unui membru de familie;
- g. deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
h. urgențe medicale.
În toate aceste cazuri, persoanele vor prezenta autorităților competente un document din care să rezulte calitatea de elev, legitimație de serviciu valabilă, adeverință de salariat eliberată de angajator sau alt document care să ateste activitatea profesională. Pentru deplasarea din alte motive decât profesionale vor prezenta o declarație pe proprie răspundere din care să rezulte motivul al deplasării.
Circulația și staționarea în spații publice a persoanelor, în intervalul orar 23.59 – 6.00, este interzisă, cu excepția motivelor bine justificate, pe baza Declarației pe propie răspundere, legitimație de serviciu sau a adeverinței eliberate de angajator.