Acum, detoxifierea a devenit o adevarată modă. Dar această practică de eliminare a toxinelor din corp este la îndemana oamenilor din cele mai vechi timpuri sub forma postului. Postul pentru sănătate este un fel de dietă, un regim temporar, care are rol de disciplinare alimentară, într-o epocă în care majoritatea mănâncă pe fugă și fără a face o triere pe criterii de calitate a hranei. Dacă se mai pierd și câteva kilograme în urma acestui regim, cu atât mai bine!
Postul este cea mai rapidă metodă de eliminare a toxinelor din organism. Acest lucru se datorează faptului că organismul în timpul postului intră într-o stare de relaxare, se oprește din procesarea alimentelor recent ingerate și se concentrează asupra curățării a ceea ce este deja în interior. În timp ce corpul se odihneste, tonusul și vitalitatea acestuia cresc mai mult decât este posibil prin orice altă procedură. Odihna este un leac, deoarece oferă vitalitatea de care are nevoie organismul, pentru a elimina reziduurile toxice stocate de-a lungul anilor.
Lipsa de activitate fizică şi dieta dezechilibrată pot duce la stocarea de toxine în celulele organismului. Aceşti agenţi nocivi ne poluează corpurile. Dacă nu sunt arşi sau eliminaţi, pot provoca diverse maladii. Orice post vă ajută să eliminaţi toxinele. Constituie o măsură profilactică, pentru că permite detoxifierea corpului şi eliminarea proteinelor ne-necesare. Ca şi în cazul unui post prelungit, există restricţii severe la mâncare.
Puteţi bea doar apă şi ceaiuri de plante naturale. Pentru ca terapia cu efect de detoxifiere să fie eficientă, trebuie aplicată sistematic, iar postul trebuie să înceapă cu o dietă cu conţinut scăzut de calorii.
Postul nu te ajută să slăbești, este doar o metodă de detoxifiere a corpului. După câteva zile de dietă pierdem kilogramele în plus, dar revenim apoi la greutatea obişnuită. Două zile de post pot fi un punct de plecare benefic pentru schimbarea obiceiurilor alimentare. Stomacul se micşorează şi avem nevoie de mai puţină hrană ca să ne simţim sătui.
Chiar şi după o perioadă scurtă de post, simţim aromele naturale mai intens, de exemplu ceva sărat sau dulce. Putem începe să condimentăm mai puţin, să folosim mai puţin zahăr şi sare, pierzând astfel din greutate. S-a dovedit medical că, după câteva zile de post, ne este mai puţin foame. Ne scade pofta de mâncăruri grase şi grele. Preferăm să mâncăm fructe, legume, iaurturi şi suc. Deci, postul poate fi o metodă eficientă de a trece la o dietă cu mai puţine calorii.
Medicii spun că în perioada postului scade nivelul colesterolului din sânge și, prin urmare, scade și riscul de îngroșare a pereților vaselor sangvine. La fel, se reduce țesutul adipos de sub piele, se curăță intestinul gros de reziduuri, iar calitatea somnului se îmbunătățeste tocmai pentru că procesul de digestie nu ne mai consumă atât de multă energie.
Din punct de vedere psihologic, postul ținut pentru sănătate dezvoltă disciplina și voința. Din păcate însă, după încheierea acestei perioade, cei mai mulți oameni revin la indisciplina culinară dinainte. Astfel, se compromit toate procesele bune care au avut loc în organism. Practic, se face un pas înapoi, iar starea de sănătate o poate lua din nou pe o pantă descendentă. La fel, silueta.








