• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
marți, 16 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Educație

Din nou învățământ online

Redacţia de Redacţia
21/11/2022
în Educație
3 min
0
0
SHARE
245
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Costurile prea mari la energie și restricțiile de consum impuse au determinat universitățile din țară să opteze pentru desfășurarea cursurilor în online. Astfel, studenții vor învăța online începând cu 21 sau 28 noiembrie 2022.

Universitatea din Craiova, respectiv toate cele 12 facultăți ale sale, vor trece la sistemul de predare online pentru că prețul facturilor de energie electrică ar fi mult prea mari. Astfel, studenții vor învăța online între 28 noiembrie, 2022 și 19 martie 2023. De asemenea, studenții vor avea obligația să se prezinte la facultate pentru a susține examenele. Decizia întreruperii cursurilor fizice a fost luată în unanimitate de membrii Senatului Universităţii la propunerea celor 12 facultăţi, în contextul în care infrastructura pentru școala online există din perioada pandemiei de coronavirus. Prorectorul Universităţii din Craiova pentru Programe de studii şi asigurarea calităţii, prof.univ.dr. Nicolae Dumitru, a declarat:

„Hotărârea de a intra în on-line a fost luată la propunerile facultăţilor. Deci prin consultarea celor 12 facultăţi ale Universităţii s-a hotărât ca noi să adoptăm, pentru anul universitar 2022-2023, modul de predare/învăţare în format mixt, ceea ce înseamnă combinarea sistemului on-line cu sistemul faţă în faţă pentru toate activităţile – predare/învăţare, cercetare şi activităţile practice. Perioada pe care noi am stabilit-o şi care a fost acceptată de cele 12 facultăţi a fost pentru ultimele 4 săptămâni din semestrul I şi primele 4 săptămâni din semestrul al doilea, mai exact perioada 28 noiembrie – 23 decembrie şi 20 februarie – 19 martie, pentru ne încadra şi în standardele de calitate elaborate de ARACIS. De altfel, noi suntem sub proporţia de 50% online permisă de standardele ARACIS(…) S-au elaborat materiale care au permis desfăşurarea în condiţii optime a sistemului de predare on-line, avem platforme, avem echipamente, avem logistica necesară ca să performăm acest sistem de învățământ on-line şi din punctul meu de vedere este păcat să aruncăm la coş tot ce s-a făcut, mai ales că predarea on-line pe anumite categorii înseamnă totuşi un învățământ modern”.

Reprezentanții Universității Craiova spun că ar fi păcat să dea la coșul de gunoi tot ce s-a făcut în timpul pandemiei pentru învățământul online, care de altfel este unul la modă în toată lumea.
Și Universitatea de Vest Vasile Goldiș din Arad a transmis un comunicat prin care se arată că Începând cu data de 21 noiembrie 2022, cursurile Facultății de Științe Juridice, Facultății de Științe Economice, Informatică și Inginerie și ale Facultății de Științe Socio-umane, Educație Fizică și Sport se vor desfășura în sistem online sincron, cu respectarea standardelor specifice ale ARACIS, pentru fiecare program de studiu. Procesul de învățare se va desfășura utilizând platformele de E-learning deja existente și testate în perioada pandemiei. Însă, colocviile și examenele, în cazul tuturor facultăților, vor fi susținute cu prezență fizică, în perioada și datele stabilite. Singurele excepții de la învățământul online sunt reprezentate de Facultatea de Medicină, Facultatea de Farmacie și Facultatea de Stomatologie își continuă activitatea cu prezență fizică, conform orarelor. Și aici reprezentanții universității admit că, având în vedere continuarea procesului de digitalizare al universității, precum și experiența digitală din timpul pandemiei, procesul de învățare se va desfășura fără probleme. Totodată, pentru implementarea proiectului de digitalizare și rezolvarea oricăror probleme tehnice care pot apărea, Departamentul IT al Universității de Vest Vasile Goldiș din Arad își va organiza activitatea astfel încât să poată fi gestionate toate situațiile neprevăzute.

Iată, așadar, care sunt primele reacții ale învățământului superior din România la noile condiții impuse de restricțiile dictate de Uniunea Europeană cu privire la criza energiei.

Etichete: ARACISCosturile mari la energiecursurilor în onlineReprezentanții Universității Craiovarestricțiile de consumsistem onlineUniversitatea de Vest „Vasile Goldiș”
Știrea anterioară

Prins în trafic băut

Ştirea următoare

Adversara naționalei României la CM

Ştiri asemănătoare

Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău
Educație

Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău

de Sălăjeanul
15/06/2026
0

Eveniment de gală și organizare fără cusur la Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” din Zalău. Absolvenții claselor a 8-a au trăit ...

Citește mai mult
Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

15/06/2026
Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026
Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026
Scandal la o școală din Șimleu Silvaniei din cauza unui copil

Scandal la o școală din Șimleu Silvaniei din cauza unui copil

10/06/2026
Ştirea următoare

Adversara naționalei României la CM

Cupa Mondială de fotbal

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.