• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
luni, 15 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sport

GLORIA BISTRIȚA ESTE NOUA CAMPIOANĂ

Sălăjeanul de Sălăjeanul
27/05/2026
în Sport, Ştirile Zilei
2 min
0
GLORIA BISTRIȚA ESTE NOUA CAMPIOANĂ
0
SHARE
18
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Performanță istorică în handbalul feminin autohton. Gloria Bistrița a câștigat în premieră titlul de campioană a României, după ce a învins categoric în deplasare pe CSM Galați, scor 38 la 21. Trupa pregătită de Carlos Viver încheie un sezon de vis în care a realizat eventul, adăugând titlul național lângă Cupa României. În timp ce bistrițencele sărbătoresc, în tabăra cealaltă se fac calcule mari pentru supraviețuire. Spectacolul se mută la Brașov, acolo unde echipa noastră de suflet, HC Zalău, va lupta la sfârșitul săptămânii viitoare în barajul de menținere în Liga Florilor.

 

Meciul de la malul Dunării a fost o simplă formalitate pentru fetele de la Gloria Bistrița. Gazdele de la CSM Galați, ultima clasată din Liga Florilor, au rezistat pe teren doar 18 minute. Ulterior, ardelencele au preluat total frâiele jocului. La pauză avansul oaspetelor era deja de opt goluri, scor 19 la 11.

În partea secundă, tehnicianul Carlos Viver a trimis pe parchet rezervele, iar acestea au continuat recitalul ofensiv. Sonia Seraficeanu cu 7 reușite, Danila So Delgado cu 6, urmate de Cristina Laslo și Bianca Bazaliu, cu câte 5 goluri fiecare, au fost locomotivele noii campioane. S-a terminat 38 la 21, declanșând fiesta în tabăra bistrițeană.

Gloria a dominat și topurile individuale ale sezonului. Danila So Delgado a fost desemnată cea mai bună jucătoare străină, cu 136 de goluri marcate, în timp ce căpitanul Lorena Ostase a primit trofeul pentru cea mai bună jucătoare română din Liga Florilor.

Bistrița bifează cel mai bun an din istoria clubului: eventul pe plan intern și faza sferturilor în Liga Campionilor, competiție unde va juca pentru al treilea an la rând.

Principala rivală,

CSM București, a terminat stagiunea pe locul secund după ce a învins pe CSM Târgu Jiu cu 36 la 27. „Tigroaicele” antrenate de Bojana Popovic au plătit scump eșecurile directe cu Bistrița, însă se consolează cu prezența istorică la Turneul Final al Ligii Campionilor de la Budapesta, din luna iunie.

Podiumul a fost completat de Corona Brașov, în timp ce Dunărea Brăila a securizat locul cinci.

Adevăratele emoții încep însă abia la finele săptămânii viitoare, la Brașov, acolo unde se va disputa barajul de menținere sau promovare.

Miza este uriașă pentru județul nostru. HC Zalău va intra în arenă alături de CSM Galați, CSM Roman și Știința București. Doar primele două clasate vor obține dreptul de a evolua în ediția viitoare a Ligii Florilor, iar elevele lui Gheorghe Tadici sunt obligate să dea totul pe teren pentru a rămâne în elita handbalului românesc.

 

 

Etichete: baraj handbalcampioana handbalCarlos ViverCSM BucureștiCSM GalațiDanila So DelgadoGheorghe Tadicigloria bistritahc zalauliga florilorLorena Ostase
Știrea anterioară

DERBY PENTRU EUROPA

Ştirea următoare

Laurențiu Lică revine la Corona Brașov

Ştiri asemănătoare

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda
Eveniment

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

de Sălăjeanul
15/06/2026
0

Polițiștii din Sărmășag au oprit la timp un adevărat pericol public pe roți, pe raza localității Măieriște. Un localnic s-a...

Citește mai mult
Alt accident la Jibou

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026
Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026
Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău

Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău

15/06/2026
Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

15/06/2026
Ştirea următoare
Laurențiu Lică revine la Corona Brașov

Laurențiu Lică revine la Corona Brașov

ULTIMUL BILET DE CONFERENCE LEAGUE

ULTIMUL BILET DE CONFERENCE LEAGUE

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.