Performanță istorică în handbalul feminin autohton. Gloria Bistrița a câștigat în premieră titlul de campioană a României, după ce a învins categoric în deplasare pe CSM Galați, scor 38 la 21. Trupa pregătită de Carlos Viver încheie un sezon de vis în care a realizat eventul, adăugând titlul național lângă Cupa României. În timp ce bistrițencele sărbătoresc, în tabăra cealaltă se fac calcule mari pentru supraviețuire. Spectacolul se mută la Brașov, acolo unde echipa noastră de suflet, HC Zalău, va lupta la sfârșitul săptămânii viitoare în barajul de menținere în Liga Florilor.
Meciul de la malul Dunării a fost o simplă formalitate pentru fetele de la Gloria Bistrița. Gazdele de la CSM Galați, ultima clasată din Liga Florilor, au rezistat pe teren doar 18 minute. Ulterior, ardelencele au preluat total frâiele jocului. La pauză avansul oaspetelor era deja de opt goluri, scor 19 la 11.
În partea secundă, tehnicianul Carlos Viver a trimis pe parchet rezervele, iar acestea au continuat recitalul ofensiv. Sonia Seraficeanu cu 7 reușite, Danila So Delgado cu 6, urmate de Cristina Laslo și Bianca Bazaliu, cu câte 5 goluri fiecare, au fost locomotivele noii campioane. S-a terminat 38 la 21, declanșând fiesta în tabăra bistrițeană.
Gloria a dominat și topurile individuale ale sezonului. Danila So Delgado a fost desemnată cea mai bună jucătoare străină, cu 136 de goluri marcate, în timp ce căpitanul Lorena Ostase a primit trofeul pentru cea mai bună jucătoare română din Liga Florilor.
Bistrița bifează cel mai bun an din istoria clubului: eventul pe plan intern și faza sferturilor în Liga Campionilor, competiție unde va juca pentru al treilea an la rând.
Principala rivală,
CSM București, a terminat stagiunea pe locul secund după ce a învins pe CSM Târgu Jiu cu 36 la 27. „Tigroaicele” antrenate de Bojana Popovic au plătit scump eșecurile directe cu Bistrița, însă se consolează cu prezența istorică la Turneul Final al Ligii Campionilor de la Budapesta, din luna iunie.
Podiumul a fost completat de Corona Brașov, în timp ce Dunărea Brăila a securizat locul cinci.
Adevăratele emoții încep însă abia la finele săptămânii viitoare, la Brașov, acolo unde se va disputa barajul de menținere sau promovare.
Miza este uriașă pentru județul nostru. HC Zalău va intra în arenă alături de CSM Galați, CSM Roman și Știința București. Doar primele două clasate vor obține dreptul de a evolua în ediția viitoare a Ligii Florilor, iar elevele lui Gheorghe Tadici sunt obligate să dea totul pe teren pentru a rămâne în elita handbalului românesc.










