• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
sâmbătă, 13 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Economie

Guvernul României a reechilibrat relația cu OMV Petrom

Redacţia de Redacţia
11/12/2025
în Administrație, Economie, Video
3 min
0
0
SHARE
32
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

O decizie istorică a fost luată, în favoarea României. Redevențele OMV Petrom pe petrolul și gazele extrase au fost majorate cu 40% de Guvernul Bolojan, după 20 de ani de când acestea sunt exploatate.

Pentru prima dată după 20 de ani, Guvernul României a reechilibrat relația cu OMV Petrom, majorând cu 40% redevențele pentru gazele și petrolul extrase. În 2024, compania a plătit statului aproape 3,65 miliarde de lei în taxe și redevențe.

Grupul OMV Petrom a efectuat în anul 2024 plăți totale către guverne din România, UK și Georgia în valoare de aproximativ 3,66 miliarde de lei, din care 3,65 miliarde de lei au fost plăți către statul român.

Din această sumă, majoritatea au fost reprezentate de impozite pe venit, producție sau profit, în valoare de circa 2,74 miliarde de lei. Redevențele plătite către România au ajuns la aproape 775 milioane de lei, în timp ce taxele diverse, precum licențe, chirii și alte înregistrări, au însumat aproximativ 137 milioane de lei.

Pe lângă România, OMV Petrom a efectuat plăți relevante și către alte guverne: 889.000 de lei către Regatul Unit și 11,65 milioane de lei către Georgia, acestea fiind reprezentate în special de impozite și taxe diverse.
Din suma totala, 661 milioane de lei s-au dus în contul redevențelor pentru zonele de producție onshore și 113 milioane de lei pentru offshorul din Marea Neagră.

OMV , una dintre cele mai mari companii industriale listate din Austria, deține 51,2% din acțiunile OMV Petrom. La sfârșitul anului 2024, acționarii români dețineau peste 44% din acțiuni . Restul de 4,5% erau deținute de alți investitori străini.

Premierul Ilie Bolojan precizează că, printr-o hotărâre de guvern adoptată şi un acord de principiu între guvern şi OMV Petrom, aprobat printr-un memorandum, s-au creat premisele unei relaţii echilibrate şi predictibile care să contribuie la independenţa energetică a României pentru viitorul apropiat.

În plus, România prelungeşte durata de explorare a perimetrului din Marea Neagră cu doi ani, până în decembrie 2027, şi cu 15 ani durata licenţelor de exploatare a perimetrelor preluate la privatizare (onshore).

”Am reuşit ca, după 20 de ani de la semnarea contractului iniţial, să reechilibrăm cooperarea cu OMV Petrom pentru următorii 15 ani. Printr-o hotărâre de guvern adoptată aseară şi un acord de principiu între guvern şi OMV Petrom, aprobat printr-un memorandum, am creat premisele unei relaţii echilibrate şi predictibile care să contribuie la independenţa energetică a României pentru viitorul apropiat”, transmite premierul într-o postare pe pagina de socializare.

Şeful Executivului precizează că principalele prevederi se referă la creşterea nivelului redevenţelor, asumarea integrală a responsabilităţilor de mediu de către OMV Petrom, renunţarea de către companie la toate litigiile împotriva României şi prelungirea duratei contractelor.

”Astfel, vor creşte cu 40% redevenţele pentru petrolul şi gazele pe care OMV Petrom le extrage pentru licenţele preluate la privatizare. În acest fel, România va obţine o parte echitabilă din exploatarea resurselor sale. România nu va mai achita OMV Petrom costul închiderii sondelor care nu mai sunt folosite şi penalităţile la datoriile care au apărut din diverse litigii. OMV Petrom renunţă la arbitrajul privind proiectul Neptun Deep şi va recunoaşte prevederile legii care reglementează exploatarea gazelor din Marea Neagră, aşa cum este această lege în prezent”, anunţă premierul Ilie Bolojan.

Bolojan mai arată că, parte a acestui acord, România prelungeşte durata de explorare a perimetrului din Marea Neagră cu doi ani, până în decembrie 2027, şi cu 15 ani durata licenţelor de exploatare a perimetrelor preluate la privatizare (onshore).

”În toată activitatea sa, OMV Petrom va ţine cont de interesele naţionale ale României şi de interesele consumatorilor români, respectând principiile privitoare la concurenţă din cadrul legislaţiei naţionale şi al Uniunii Europene. Toate aceste elemente interdependente vor fi materializate în următoarele două luni în acte legale şi contractuale corespunzătoare. Obiectivele sunt ca românii să beneficieze de independenţă energetică şi de o piaţă de energie predictibilă, statul să aibă venituri corect dimensionate, iar compania OMV Petrom să continue să investească şi să se dezvolte pentru a deveni un actor puternic la nivel regional pe piaţa de energie”, explică premierul.

Etichete: acționariatenergieexploatareexploraregazeGuvernul Bolojanhotarare de guvernIlie Bolojanimpoziteindependența energeticălicențe exploatarelitigiimajorare 40%marea neagramemorandumNeptun DeepoffshoreOMV Petromonshorepetrolplăți către statredevențeromaniataxe
Știrea anterioară

CCR amână decizia în privința condițiilor de pensionare ale magistraților

Ştirea următoare

Nu va crește norma didactică

Ştiri asemănătoare

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată
Eveniment

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

de Sălăjeanul
10/06/2026
0

Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Sălaj au finalizat o anchetă complexă, dispunând trimiterea în judecată a șase persoane acuzate de...

Citește mai mult
Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026
Finanțări record pentru energie verde în agricultură

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026
Lecție de austeritate de la vecini: parlamentarii maghiari își taie salariile

Lecție de austeritate de la vecini: parlamentarii maghiari își taie salariile

10/06/2026
Performanță istorică: România are un campion mondial canin

Performanță istorică: România are un campion mondial canin

10/06/2026
Ştirea următoare
Nu va crește norma didactică

Nu va crește norma didactică

PSD și UDMR nu susțin alegeri în două tururi

PSD și UDMR nu susțin alegeri în două tururi

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.