• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
duminică, 14 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sport

Legea Novak a fost votată

Redacţia de Redacţia
20/11/2025
în Sport
4 min
0
Legea Novak a fost votată
0
SHARE
16
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Camera Deputaților a votat obligativitatea utilizării în teren a 40% sportivi români de către cluburile din România, la toate sporturile, la meciurile organizate în țară. Modificarea a devenit parte integrantă a Legii Educației Fizice și Sportului, și reprezintă o șansă reală pentru toți sportivii români.

Camera Deputaților a votat ca Ordinul Ministerului Sportului 500/2022, emis de fostul ministru Eduard Novak, care prevedea obligativitatea utilizării a 40% sportivi români de către cluburile din România, la toate sporturile, la meciurile organizate în țară, să devină parte integrantă a Legii educației fizice și sportului.

Legea trebuie promulgată de președintele Nicușor Dan pentru a intra în vigoare.

Fostul ministru, Eduard Novak, a explicat motivele care au stat la baza ordinului inițiat în 2022 și de ce consideră că modificările aduse Legii Sportului vor fi benefice pentru sportul românesc, dezvăluind și că noile amenzi, între 500.000 și 1.000.000 de lei, se vor aplica pentru fiecare meci.

„După 3 ani, îmi văd în sfârșit visul împlinit. Am avut mult curaj când am dat acest ordin, fără să cer aprobare politică. Am zis să dăm acest ordin în interesul sportivilor noștri, deoarece din analize a reieșit că insuccesele de la sporturi precum baschet, fotbal sau handbal sunt cauzate de faptul că sportivii români nu joacă. Am tras 3 ani la toate nivelurile, am fost bombardat din toate părțile…

La un moment dat a picat legea, pentru că ANS nu a trimis niciun jurist la Curtea de Apel, dar am câștigat la Înalta Curte. Acum am câștigat înțelegere din partea majorității parlamentare.

Din păcate, s-a dat prea mult timp mână liberă tuturor. Fotbalul, baschetul și handbalul sunt finanțate din bani publici, de Primării, iar primarii au devenit niște competitori sportivi prin echipele lor. Fiecare voia ca în al doilea mandat să câștige campionatul național și au zis: «Băgăm milioane de euro și aducem străini ca să fim cei mai tari” a fost prima reacție a lui Novak

Textul de lege prevede sancțiuni financiare pentru echipele care nu vor respecta prevederea, amenzi între 500.000 și 1.000.000 de lei, dar nu este limpede dacă penalitățile vor fi aplicate după fiecare abatere (fiecare meci în care echipele nu vor utiliza români în proporție de minimum 40%) sau la finele sezoanelor. Detaliile de acest gen vor fi stabilite de fiecare federație sportivă în parte.

Fotbalul se numără printre sporturile cu cele mai mari ponderi de jucători străini, astfel că va fi printre principalele „victime” în caz că legea va fi promulgată în această formă. Pentru început, o recapitulare a ceea ce s-a întâmplat până acum în acest sezon, în primele 16 etape ale sezonului regular.

Până astăzi, cele 16 echipe ale Superligii au utilizat 437 de jucători în sezonul curent, dintre care 188 fără cetățenie română. Asta înseamnă că aceștia din urmă reprezintă 43,02% din totalul jucătorilor folosiți în Superligă, respectiv că la nivel macro, ponderea românilor depășește pragul de 40%.

Trei echipe ar fi prinse într-un mic „ofsaid” în cazul în care legea va fi promulgată. Acestea sunt, în ordinea clasamentului, Dinamo, Oțelul și Csikszereda.

Raportat la totalul aparițiilor din acest sezon (număr de jucători folosiți * numărul etapelor), cele 3 sunt ușor sub pragul de 40% jucători români.

”Din păcate, s-a dat prea mult timp mână liberă tuturor. Fotbalul, baschetul și handbalul sunt finanțate din bani publici, de Primării, iar primarii au devenit niște competitori sportivi prin echipele lor. Fiecare voia ca în al doilea mandat să câștige campionatul național și au zis: «Băgăm milioane de euro și aducem străini ca să fim cei mai tari».

A trebuit ca în România să treacă 3 ani ca să puteam avea o pondere de 40% a sportivilor români. Alte țări, unde federațiile reglementează aceste lucruri, au ajuns deja la 60% sportivi autohtoni, fără să mai fie nevoie de un ordin sau o lege. Dar la noi s-a lăsat prea mult timp la voia fiecăruia.

Sistemul a permis ca lotul național să nu fie cel mai important și toată lumea s-a concentrat pe cluburi. Aici a fost slăbiciunea federațiilor, care nu au impus o regulă foarte clară.

Federațiile trebuiau să facă asta. În alte țări, federațiile reglementează și sprijină sportivii. Asta e o măsură de protecție. Până acum nu au fost altele. Sigur, mai pot fi adăugate și altele. Ca un sportiv să se dezvolte are nevoie de meciuri, de competiție, nu doar de antrenamente.

E o lege foarte clar scrisă și, pentru că au crescut foarte mult și amenzile, n-o să riște nimeni. Până acum s-au găsit scuze ca să nu se respecte ordinul. Și uitați-vă ce rezultate au fost. În primă fază era o sumă mică. Echipele plăteau în avans. Amenzile nu reprezentau nicio constrângere pentru ele.

Din păcate, salariile sportivilor străini sunt plătite, la cluburile de drept public, din bani publici, nu din sponsorizări. Banii ăștia ar trebui în primul rând să fie investiți în sportivii români. Și multe dintre aceste cluburi nici nu au obiective clare. Cum e la fotbal, unde cele mai multe echipe nu au drept de promovare, dar aduc mulți jucători străini”, a declarat Eduard Novak pentru GSP.ro.

Etichete: 40% sportivi româniamenzi 500000-1000000 leibani publicibaschetcamera deputatilorcluburi RomâniaCsikszeredadinamoEduard Novakfederaţii sportivefotbalhandbalLegea educației fizice și sportuluilot naționalmeciuri organizate în țarăNicușor Danobligativitate sportivi româniOrdinul 500/2022Oțelulpondere jucători străinipromulgare legeprotecția sportivilor românisancțiuni financiaresportivii româniSuperliga
Știrea anterioară

Arcada Galați – calificată în turul 3 al Challenge Cup

Ştirea următoare

Ultimul test înaintea CM

Ştiri asemănătoare

Simona Halep, meci de retragere istoric la Cluj
Sport

Simona Halep, meci de retragere istoric la Cluj

de Sălăjeanul
10/06/2026
0

Cea mai mare jucătoare de tenis din istoria României, Simona Halep, își ia rămas-bun de la fani în cadrul unui...

Citește mai mult
Lovitură financiară pentru Istvan Kovacs la Mondial

Lovitură financiară pentru Istvan Kovacs la Mondial

10/06/2026
Dinamo transferă un nume important din voleiul European

Dinamo transferă un nume important din voleiul European

10/06/2026
CSM București, pe podiumul Europei la handbal

CSM București, pe podiumul Europei la handbal

10/06/2026
Crina Pintea, dorită înapoi la echipa națională

Crina Pintea, dorită înapoi la echipa națională

10/06/2026
Ştirea următoare
Ultimul test înaintea CM

Ultimul test înaintea CM

Două noi case familiale la Cehu Silvaniei

Două noi case familiale la Cehu Silvaniei

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.