• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
duminică, 14 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sănătate

Noi reglementări pentru managerii de spitale

Redacţia de Redacţia
11/08/2025
în Sănătate, Video
2 min
0
0
SHARE
58
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Managerii de spitale vor trebui să publice pe site-ul instituţiei date clare despre activitatea medicală, economică şi administrativă, inclusiv indicatori de performanţă atât pentru ei, cât şi pentru şefii de secţie.

Noi reglementări pentru managerii de spitale au fost aprobate în şedinţa de Guvern, la solicitarea Ministerului Sănătăţii.

„Am aprobat un nou set de măsuri prin care creştem transparenţa şi responsabilitatea în spitalele publice. Managerii vor fi obligaţi să publice pe site-ul spitalului date clare despre activitatea medicală, economică şi administrativă, inclusiv indicatori de performanţă atât pentru ei, cât şi pentru şefii de secţie.”, a transmis, pe pagina de socializare, ministrul Alexandru Rogobete.

Printre informaţiile obligatorii se vor regăsi: numărul de transferuri către alte unităţi, serviciile acordate pe fiecare specialitate, contractele de achiziţie publică, dar şi indicatori privind satisfacţia pacienţilor şi feedback-ul primit din partea acestora.

Potrivit ministrului Sănătăţii, aceşti indicatori de performanţă nu vor fi doar cifre pe hârtie, ci instrumente prin care se poate evalua obiectiv activitatea fiecărui manager şi şef de secţie.

„Dacă vrem spitale mai bune, trebuie să ştim exact cine îşi face treaba şi cine nu. În centrul acestor măsuri stă pacientul. Pacienţii trebuie să fie ascultaţi, iar experienţa lor în spital să conteze în mod real în evaluarea conducerii şi a echipelor medicale. Feedback-ul lor va deveni un criteriu concret în măsurarea performanţei. Mi-am asumat încă de la început transparentizarea activităţii spitalelor publice şi introducerea unor criterii clare de performanţă. Astăzi, am făcut încă un pas în această direcţie. Încrederea oamenilor în sistemul de sănătate nu se câştigă prin vorbe, ci prin fapte, prin reguli clare şi prin implicarea reală a pacienţilor în modul în care funcţionează spitalele. Vom continua să fim fermi şi transparenţi, pentru ca sănătatea din România să fie despre performanţă, responsabilitate şi respect faţă de pacienţi”, a transmis ministrul.

Etichete: activitate administrativăactivitate economicăactivitate medicalăAlexandru Rogobetecontracte achiziție publicăcriterii performanțăevaluare obiectivăfeedback paciențiîncredere sistem sănătateindicatori performanțămanageri spitaleMinisterul Sănătățiipublicare date sitereglementări Guvernrespect paciențiresponsabilitatesatisfacția paciențilorșefi de secțieservicii pe specialitatetransferuri către alte unitățitransparentizare spitale publice
Știrea anterioară

Finanțare de 200.000 de euro pentru fermierii români

Ştirea următoare

Titus Corlățean – candidat la funcția de președinte PSD

Ştiri asemănătoare

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată
Eveniment

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

de Sălăjeanul
10/06/2026
0

Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Sălaj au finalizat o anchetă complexă, dispunând trimiterea în judecată a șase persoane acuzate de...

Citește mai mult
Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026
Finanțări record pentru energie verde în agricultură

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026
Lecție de austeritate de la vecini: parlamentarii maghiari își taie salariile

Lecție de austeritate de la vecini: parlamentarii maghiari își taie salariile

10/06/2026
Performanță istorică: România are un campion mondial canin

Performanță istorică: România are un campion mondial canin

10/06/2026
Ştirea următoare
Titus Corlățean – candidat la funcția de președinte PSD

Titus Corlățean - candidat la funcția de președinte PSD

PSG câștigă Supercupa Europei

PSG câștigă Supercupa Europei

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026

Elev din Zalău judecat pentru trafic de droguri

10/06/2026

Finanțări record pentru energie verde în agricultură

10/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

Dosar de abuz împotriva minorilor, trimis în judecată

10/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.