• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
marți, 16 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sport

Noi Reguli în Fotbal

Redacţia de Redacţia
15/12/2023
în Sport
3 min
0
0
SHARE
65
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal, a vorbit despre o nouă regulă care ar urma să fie aplicată din sezonul viitor în Liga 1 și Liga 2. Este vorba despre regula 5+6.

O nouă regulă ar urma să fie aplicată în fotbal, din sezonul viitor, în Liga 1 și Liga 2. Concret, cluburile din primele două eșaloane vor fi nevoite să aibă pe teren minimum 5 jucători crescuți la nivel național sau care sunt eligibili pentru naționalele României, pe toată durata meciului.

„O direcţie dezbătută astăzi face referire la regula 5 + 6. S-a pus în dezbatere o regulă, o intervenţie regulamentară, care să încurajeze numărul de jucători formați la nivel național sau eligibili pentru naționalele României în primele două eșaloane fotbalistice. În februarie vom vota forma finală a acestui regulament. Concluzia a fost că avem nevoie de o intervenție colectivă prin regulament. Astfel încât regula 5 + 6, dacă va fi aprobată, își propune să creeze o legătură directă între jucătorii formați la nivel național și eligibili pentru echipele naționale din cadrul cluburilor de Liga I și Liga a II-a și plățile de solidaritate de la UEFA, dar și sumele din fonduri guvernamentale, dacă aceste fonduri vor exista în perioada următoare.

Altfel spus, în momentul de față, cele mai bune 20 de cluburi profesioniste conform clasificării academiilor, împart între 1,5 și 2 milioane de euro și viziunea pe care o împărtășim astăzi este ca cluburile care nu vor îndeplini acest barem pe toată durata jocului în primul sezon competițional, să aibă cel puțin cinci jucători formați la nivel național, să fie sancționate financiar cu o anumită sumă, banii respectivi urmând să fie împărțiți în mod egal între cele mai bune trei cluburi care îndeplinesc acest barem în funcție de clasamentul Ligii I. În luna ianuarie vom vedea care este punctul final al tuturor membrilor Comitetul Executiv.”, a declarat președintele Federației Române de Fotbal.

Cele care nu respectă regula vor fi sancționate financiar de Federația Română de Fotbal, după cum a anunțat Răzvan Burleanu la finalul Comitetului Executiv din decembrie.

„Trebuie să fie pe teren minimum 5 jucători formați la nivel național și/sau eligibili pentru naționalele României. Conceptul de format la nivel național înseamnă să fi petrecut 3 ani în cadrul unui club din România, între vârstele de 15 și 21 de ani. Ca să mărim baza de selecție a cluburilor, ne vom adresa inclusiv copiilor români din străinătate. Astfel încât să întărim procesul de repatriere a jucătorilor români tineri formați în străinătate, care nu sunt formați la nivel național, dar sunt eligibili pentru naționalele României”, a explicat Răzvan Burleanu.

Burleanu a explicat cum vor fi sancționate cluburile: „Toate cluburile care nu participă în grupele competițiilor europene primesc niște plăți de solidaritate. Mecanismul din România este mai sofisticat. Nu ne uităm doar la cluburile care nu participă în cupele europene. Am legat aceste plăți de solidaritate cu clasificarea academiilor. Ne raportăm la cele mai bune 20 de cluburi profesioniste care sunt clasificate în această ierarhie. Dacă un club profesionist se află în primele 20 de pe această listă, dar nu aplică această regulă, să aibă 5 jucători formați la nivel național pe teren în același timp, pe tot parcursul meciului, va fi sancționat financiar. În momentul de față, nu am mers atât de departe. Ne-am uitat către plățile de solidaritate, care să se ducă în academii. A doua sursă de venit, pe care sperăm să o deblocăm alături de guvern, se referă la niște fonduri guvernamentale. Atunci, cluburile care nu îndeplinesc aceste condiții nu se pot conecta la aceste fonduri guvernamentale pentru propriile academii”.

Iată, așadar, după încercarea fostului ministru Eduard Novak, o nouă măsură menită să aducă sportul românesc acolo unde acesta se afla…cândva.

Etichete: academiiclasificare academiiclasificarea cluburilorComitetul Executivcopii români din străinătateeligibilitateFederația Română de Fotbalfonduri guvernamentalefotbaljucători formați la nivel naționalliga 1liga 2plăți de solidaritaterazvan burleanuregulă 5+6repatriere jucătorisancțiuni financiareselecție cluburisolidaritate UEFAsport românesc
Știrea anterioară

Soluțiile inteligente pentru deținerea unei case sigure și confortabile

Ştirea următoare

România la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret

Ştiri asemănătoare

Victorie istorică pentru Lewis Hamilton cu Ferrari în Spania
Sport

Victorie istorică pentru Lewis Hamilton cu Ferrari în Spania

de Sălăjeanul
15/06/2026
0

Succes de răsunet în Formula 1. Britanicul Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Spaniei, bifând prima sa victorie din...

Citește mai mult
Victorie de infarct pentru România în fața Spaniei la Mioveni

Victorie de infarct pentru România în fața Spaniei la Mioveni

15/06/2026
Schimbare majoră de sistem în Liga Campionilor la handbal

Schimbare majoră de sistem în Liga Campionilor la handbal

15/06/2026
Retragere emoționantă pentru Simona Halep la BTarena

Retragere emoționantă pentru Simona Halep la BTarena

15/06/2026
Barcelona este regina Europei

Barcelona este regina Europei

15/06/2026
Ştirea următoare

România la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret

Bugetul 2024 a fost adoptat de Guvern

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.