Şapte jucătoare de la echipele feminine de handbal CSM Bucureşti, CS Rapid Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea au fost nominalizate pentru Premiile de Excelenţă EHF, care vor fi acordate pe 26 iunie într-o gală găzduită de Viena.Dintre cele șapte jucătoare nominalizate care au evoluat în Liga Florilor, două sunt românce:Cristina Neagu și Crina Pintea
În sezonul competițional 2022-2023, pe cale să se încheie, România care a avut trei echipe în sferturile de finală din competițiile europene, două în Liga Campionilor, una în European League,iar handbalul de club românesc a totalizat șapte nominalizări la Premiile de Excelență EHF.
CSM Bucureşti, participant în sferturile de finală din Liga Campionilor şi campioana României în acest sezon care se va încheia curând, are cinci reprezentante, a anunțat site-ul oficial al federației europene: pe românele Cristina Neagu și Crina Pintea, slovena Elizabeth Omoregie şi franţuzoaica Grace Zaadi Deuna, dar şi norvegianca Emilie Arntzen , care a fost considerate cea mai bună apărătoare.
CS Rapid București, și ea sfertfinalistă în Liga Campionilor şi campioana României din sezonul competițional 2021-2022, o are nominalizată pe spaniola Jennifer Gutierrez extremă stânga, sportive care din sezonul viitor va juca la CSM București.
SCM Râmnicu Vâlcea, sfertfinalistă în EHF European League, cu şanse mici de a prinde sezonul viitor al cupelor europene, este reprezentată de tunisianca Asma Elghaoui pivot.
Alte patru jucătoare nominalizate la premiile de excelența EHF vor evolua din sezonul viitor în Liga Florilor: interul dreapta francez Laura Flippes va evolua la CSM Bucureşti, ca şi pivotul norvegian Vilde Ingstad şi extrema dreapta daneză Trine Jensen Oestergaard , în timp ce extrema dreapta suedeză Nathalie Hagman va juca la SCM Râmnicu Vâlcea.
Jucătoarele, antrenorii, presa specializată şi fanii pot participa la acest vot, fiecare categorie contând în procent de 25%. Voturile fanilor vor fi contabilizate prin intermediul aplicaţiei „Home of Handball”, între 15 şi 25 mai.
Premiile similare la masculin vor fi anunţate după încheierea partidelor din sferturile Ligii Campionilor, iar votarea va începe în 26 mai. Gala Premiilor de Excelenţă va avea loc în 26 iunie, la Viena.