UEFA a publicat lista câștigurilor înaintea finalei de la Munchen, programată în 31 mai, pe Allianz Arena.
Trei dintre semifinaliste ocupă și podiumul banilor adunați din premiile UEFA. Lider este Inter Milano, cu 136,6 milioane de euro. Sumă realizată din bonusul de start (18,62 milioane de euro), market pool & coeficientul UEFA pe 5 ani (28,05 milioane, bonus în funcție de coeficientul UEFA pe 10 ani (7,95 milioane), puncte adunate (13,3 milioane), bonus în funcție de clasare (11,7 milioane) și bonusul realizat în fazele KO ale competiției (57 milioane).
Locurile următoare ale podiumului sunt ocupate de cealaltă finalistă, Paris St. Germain, cu 119,4 milioane de euro, și de ultima sa adversară, Arsenal, care a adunat în această ediție a Ligii Campionilor 116,9 milioane. Învinsa lui Inter Milano din penultimul act al competiției, FC Barcelona, a încheiat pe 4, cu 116,5 milioane de euro, la diferență de 400.000 de euro.
Pe pozițiile 5 și 6 se clasează sfert-finalistele Bayern Munchen, respectiv Borussia Dortmund. Noua campioană a Germaniei a reușit să adune 105,8 milioane de euro, în timp ce Borussia a făcut 102,1 milioane. Triumfătoare în Ligă anul trecut, Real Madrid a coborât și-n ierarhia banilor. Este pe 7, cu 101,8 milioane de euro.
Un alt greu al Europei, FC Liverpool, a încheiat pe poziția a opta, cu 98,1 milioane de euro. Iar Manchester City, echipa lui Pep Guardiola, s-a clasat tocmai pe locul 13. Suma strânsă de-a lungul participării încheiate în play-off-ul pentru calificarea în „optimile” competiției se cifrează la 76,2 milioane de euro.
Ultima în ierarhia celor 36 de participante a fost Slovan Bratislava. Eliminați din competiție la finele grupei unice, slovacii au trebuit să se mulțumească numai cu 21,9 milioane de euro. Slovan și Young Boys n-au realizat nici măcar un punct în amintita fază a competiției.