• LIVE Sălăjeanul INFO
  • Contact
  • Publicitate
luni, 15 iunie 2026
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Sălăjeanul
  • Politică
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Social
  • Sănătate
  • Sport
  • Video
Sălăjeanul
Nici un rezultat
Vezi toate rezultatele
Acasă Sport

SCM Zalău a prins ultimul loc din play-off

Redacţia de Redacţia
19/03/2024
în Sport, Ştirile Zilei
3 min
0
0
SHARE
606
VIZUALIZARI
Share FacebookShare Whatsapp

În ultima etapă a sezonului regulat al Diviziei A 1 la volei masculin, SCM Zalău, echipa finanțată de municipalitate, a reușit să prindă ultimul loc în play-off-ul competiției din acest an. Având norocul să întâlnească în ultima etapă un competitor slab, ”condamnat” să rămână în Divizia A 1 de volei masculin din lipsă de echipe participante, SCM Zalău a învins Universitatea Cluj și a reușit să iasă din zona de play-out.

De altfel, sâmbătă și duminică, în Divizia A1 la volei feminin și masculin, s-a încheiat sezonul regulat. Campionatele vor continua cu faza finală, respectiv play-off-ul, în care primele opt clasate vor lupta pentru titlul național și pentru calificarea în Cupele Europene, și play-out-ul, în care ultimele patru clasate vor lupta pentru evitarea retrogradării. Până în ultima etapă, SCM Zalău a rămas în zona retrogradării, reușind să se salveze în ultimul meci care i-a permis această șansă. Greu de înțeles, în aceste condiții, care a fost logica transferurilor pe bani grei a jucătorilor aduși din afara țării, în defavoarea jucătorilor români sau, de ce nu, autohtoni, așa cum susțineau la momentul formării acestui club sportiv autoritățile. Poate cineva se va întreba până la urmă, unde este oportunitatea și logica în sumele de bani cheltuite pentru a avea o echipă care se luptă să nu rămână în zona retrogradării, dar care cheltuie enorm pentru taxele de transfer a unor jucători străini, aduși de la cât mai mare distanță.

Parcursul în continuare al campionatului Diviziei A 1 la volei este următorul: în primul tur din play-off se joacă în sistemul “cel mai bun din trei meciuri”, algoritmul fiind locul 1 cu locul 8, locul 2 cu locul 7, locul 3 cu locul 6, locul 4 cu locul 5. Echipele mai bine clasate vor evolua acasă pe 23 martie, în deplasare pe 27 martie, apoi vor găzdui eventualul meci decisiv, pe 30 martie. În cazul în care echipa mai slab clasată câștigă această primă fază, ea va prelua pentru fazele următoare poziția în clasament a învinsei sale. În play-off se va juca după sistemul cel mai bun din trei jocuri, în timp ce în play-out, cel mai bun din cinci jocuri. Datele de disputare în play-out: 23 și 24 martie, pe terenul echipelor mai bine clasate, 13 și 14 aprilie, pe terenul formațiilor clasate mai slab, iar ultimele meciuri, dacă va mai fi cazul, pe 20 aprilie.

În ultima etapă, Arcada Galați a câștigat partida cu Știința Explorări Baia Mare și a terminat pe primul loc sezonul regulat, urmând să joace cu SCM Zalău. SCM Zalău a urcat pe poziția a 8-a după ce au învins, în ultima etapă a sezonului regulat la Cluj, cu scorul de 3-0.

Dinamo a câștigat la Timișoara și și-a păstrat locul 4. Asta înseamnă că va întâlni SCM U Craiova, ocupanta poziției a cincea. Oltenii au pierdut pe teren propriu, în fața Rapidului, 0-3.

Câștigătoarea Cupei României, Rapid termină pe locul 2 și va da în optimi peste CSM Constanța. Cea mai echilibrată dispută din optimi va fi, probabil, cea dintre Corona Brașov și Steaua. Toate meciurile se vor juca după sistemul cel mai bun din trei meciuri.

Partidele din etapa a 22-a în Divizia A1, la feminin, au adus rezultatele scontate. CSM Târgoviște a învins cu 3-0 pe CSM Constanța, o dispută dominată clar de gazde, care sunt pe primul loc acum. CSM București a trecut cu 3-0 de Corona, cu primul și al treilea set extrem de disputate. În setul 3 ”tigroaicele” au salvat trei mingi de set.

Dinamo București a câștigat la Tg. Mureș, 3-1, dar Medicina a dat o replică excelentă. A condus cu 1-0 și a pierdut seturile 2 și 3 la mare luptă. Duminică Volei Alba Blaj a câștigat meciul etapei, 3-2 cu Rapid, exact rezultatul de care avea nevoie CSM Târgoviște pentru a termina pe primul loc!

Rapid avea nevoie de victorie la orice scor pentru a termina sezonul regulat pe primul loc. A condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, dar campioanele au întors situația meciului și au câștigat clar, în decisiv, 15-7. Volei Alba Blaj termină însă pe locul 3, în spatele Rapidului, cu un singur set diferență, iar CSM Lugoj cade pe 4.

Katarina Jovic 26 de puncte și Drussyla Costa 20 au fost principalele realizatoare ale gazdelor. Cele mai multe puncte, la Rapid, au fost trecute în dreptul Ioanei Baciu, 21.

Programul play-off-ului în Divizia A1 la volei feminine este următorul: CSM Târgoviște – Corona Brasov; Rapid București – CSM București; Volei Alba Blaj – Dinamo București și CSM Lugoj – CSO Voluntari.

Etichete: ARCADA GALATICoronaCorona BrașovCSM BucureștiCSM Constanțacsm lugojcsm targovisteCSO VoluntariDinamo BucurestiDivizia A 1divizia a1etapa a 22-aIoana Baciujucători străinimedicinamunicipalitateplay-offplay-outRapidRapid BucurestiSCM ''U'' Craiovascm zalausteauastiinta explorari baia mareTg. MureșTigroaiceleTimișoaratransferuriUniversitatea ClujVolei Alba Blajvolei femininvolei masculin
Știrea anterioară

Finala Cupei României la fotbal

Ştirea următoare

ANAF va notifica firmele

Ştiri asemănătoare

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda
Eveniment

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

de Sălăjeanul
15/06/2026
0

Polițiștii din Sărmășag au oprit la timp un adevărat pericol public pe roți, pe raza localității Măieriște. Un localnic s-a...

Citește mai mult
Alt accident la Jibou

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026
Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026
Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău

Emoție la strigarea catalogului la Școala „Gheorghe Lazăr” din Zalău

15/06/2026
Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

Emoții mari la Școala „Simion Bărnuțiu”: Absolvenții claselor a 8-a și-au luat rămas bun

15/06/2026
Ştirea următoare

ANAF va notifica firmele

Lipsa semnalizării rutiere atrage răspunderea autorităților

Faci un comentariu sau dai un răspuns? Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de Confidențialitate.

CELE MAI CITITE

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

A3 PRINDE VITEZĂ PENTRU SĂLAJ

27/05/2026

Revoluția interactivă în educație: Cum transformăm învățământul tehnic din Sălaj pentru meseriile viitorului

Bărbat de 35 de ani din Hida, închis pentru conducere sub influența alcoolului

BREAKING NEWS. Plan Roșu în Sălaj: Accident cu 10 victime la Bizușa, implicat un convoi militar. Comunicarea MApN, „sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”

Accident grav între Dobrin și Verveghiu

ULTIMELE ȘTIRI

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026

Accident provocat de un șofer beat la Tihău

15/06/2026

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

15/06/2026

Sălăjeanul — Știri și informații la zi
redactia@salajeanul.ro

Navighează după categorie

  • Administrație
  • Advertorial
  • Arhivă
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Fără categorie
  • Politică
  • Publicitate
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirile Zilei
  • Video

Ştiri recente

Șofer din Dej, prins băut la volan în Ileanda

Alcoolemie record pe drumurile din Măieriște

15/06/2026
  • Politică de confidenţialitate
  • Politică de cookies

© 2020 Sălăjeanul. Toate drepturile rezervate.

  • Acasă
  • Toate știrile
  • Administrație
  • Cultură
  • Economie
  • Educație
  • Eveniment
  • Politică
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Video
  • Publicitate
  • Contact
  • LIVE Sălăjeanul INFO
Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site web, dați consimțământul pentru cookie-urile utilizate. Politica de cookie-uri.